Case-study: program wewnętrznej przedsiębiorczości dla Orange Polska

Marcin Szymanski
Open Innovation House
4 min readApr 24, 2024

--

Trochę liczb na początek

1 motyw przewodni. 3 wyzwania szczegółowe. 150 osób uczestniczących. Przeszło 30 zespołów. Ponad 20 ekspertów. Ta energia ledwo zmieściła się w największej sali konferencyjno-eventowej w Miasteczku Orange!

Program wewnętrznej przedsiębiorczości prowadzony był pod patronatem Bożeny Leśniewskiej (Executive VP Orange Polska), za jego perfekcyjną realizację odpowiadali Krzysztof Kaczurba, Marta Makowska, Monika Tolak, Agnieszka Zabroń-Bombolska, Magda Leszczyńska oraz grupa zaangażowanych Ekspertek i Ekspertów.

Wzorowa współpraca

Orange Polska posiada bardzo silną ekipę innowatorów, która już na początku naszej współpracy posiadała nie tylko wizję programu intrapreneurship, ale również założenia operacyjnego jego realizacji. To stworzyło nam grunt do idealnej współpracy, w której za sprawą naszych doświadczeń realizacji podobnych programów w innych wiodących firmach mogliśmy dołożyć dodatkowej wartości. Jak? Pokazując najlepsze praktyki zarządzania programem intrapreneurship, wyposażając go w nasze metodyki, proponując nasze narzędzia. Również współorganizując kick-off programu. Na nim przede wszystkim chcemy się skupić w tym tekście! O wewnętrznej przedsiębiorczości jako takiej pisaliśmy w innych, obszernych tekstach — tutaj i tutaj.

Dynamiczny start

Program wewnętrznej przedsiębiorczości znajdował się w centrum uwagi Orange Polska. I słusznie, gdyż nie raz, nie dwa mieliśmy okazję przekonać się, że ta firma zatrudnia topowych ekspertów, którzy zasługują na platformę dzięki które będą mogli realizować się również na przedsiębiorczym polu. Ważne działanie wymaga wyraźnego otwarcia. Tak właśnie powstała idea bootcamp. To jest spotkania, na którym: (1) zarząd firmy swoim osobowym zaangażowaniem będzie mógł potwierdzić istotność innowacji w DNA firmy (2) zawiązać będą się mogły interdyscyplinarne zespoły projektowe (3) nowopowstałe zespoły będą mogły okrzepnąć dzięki koncepcyjnej pracy nad swoimi pomysłami.

Przemyślany program

Bootcamp mimo tego, że stanowił kick-off samego programu, nie stanowił jego właściwego początku. Ekipa innowatorów już wcześniej wykonała gigantyczną pracę, aby: (1) zbudować świadomość jego istnienia i założeń wśród pracowników oraz (2) zadbać o to, aby pracownicy, którzy zgłoszą się do jego udziału otrzymali dedykowane wsparcie. Sam program nie był pierwszym działaniem Orange Polska w tym zakresie. To była druga edycja programu, w powstanie i realizacji pierwszej edycji również punktowo partycypowaliśmy!

Nad ideą Bootcamp oraz nad jego operacyjną realizacją czuwali Łukasz Cieśla, Marcin Szymanski oraz Alex Tokarev.

Praca do wykonania

To nie jest tak, że kick-off to tylko kawka, ciastka i okrągłe słowa. To oczywiście też. Ale w naszym wydaniu również praca koncepcyjna. Z każdym z 30 zawiązanych zespołów pracowaliśmy warsztatowo nad takimi zagadnieniami jak: cel projektu, korzyści z jego realizacji, możliwości jego prototypowania, zadania niezbędne do wykonania, ludzie konieczni do ich realizacji, potrzebne zasoby, spodziewane problemy… Ale również nad wizją wielkiego sukcesu. Innowacje muszą robić wrażenie, muszą mieć impact!

Metodyki

W założeniach Bootcamp bazował na metodykach, które Open Innovation House stosuje pracując z korporacjami przy ich programach innowacji. Za sprawą ich stosowania jesteśmy w stanie gwarantować jakość. Innowacje w naszym rozumieniu nie są dziełem przypadku, lecz mądrej pracy wykonanej w zgodzie z procesem. W przypadku bootcamp użyliśmy mixu metodyk właściwych dla eksploracji modelu corporate-startup, jak również starutp-development. Programy wewnętrznej przedsiębiorczości znajdują się styku obu tych koncepcji.

Rezultat

Członkowie zespołów przed rozpoczęciem Bootcamp znali się pobieżnie (lub nie znali się w ogóle, Orange Polska to ogromna organizacja!), w większości przypadków nie pracowali ze sobą wcześniej (chyba, że dołączyli do programu jako zespół; zespoły co do zasady miały być interdyscyplnarne), najczęściej nie miały jeszcze pomysłu (ten miał powstać dopiero na bootcamp). Po zakończeniu Bootcamp — zespoły nie dość, że wychodziły z pomysłem dobrze osadzonym w realiach i potrzebach firmy, to jeszcze zintegrowane pierwszą wspólnie wykonaną pracą. W projektach early-stage najważniejszy jest zespół, bootcamp poświęcony był właśnie konstruowaniu i konstytuowaniu zespołu.

Zespoły z pełnym zaangażowaniem rozwijały swoje pomysły biznesowe posługując się materiałami warsztatowymi Open Innovation House.

Następne Kroki

Program wewnętrznej przedsiębiorczości Orange Polska zbudowany jest zgodnie z zaleceniami Alfreda Hitchcocka — najpierw trzęsienie ziemi, a później napięcie tylko narasta! Dokładnie tak! Bootcamp — mimo tego, że ważny i pracowity był tylko wstępem do pracy zespołów w sprintach, które doprowadzić mają do tego, że za 3–5 miesięcy zespoły będą w stanie stanąć przed Zarządem i dostarczyć silnych, biznesowych argumentów uzasadniających dalszą pracę nad projektami (aż do ich pełnoskalowego wdrożenia i komercjalizacji)! Praca wre, program trwa! Jego rezultaty będziecie w stanie dostrzec w ofercie Orange Polska! Trzymajcie kciuki za wszystkie zespoły. My trzymamy!

Jeżeli wewnętrzna przedsiębiorczość lub jakikolwiek inny element ekosystemu innowacji interesuje Cię tak samo jak nas — daj nam znać. Znajdź nas na Open Innovation House lub wyślij wiadomość na hello@openinnovation.house.

--

--