Case study: Scouting startupów dla Grupy TAURON

Marcin Szymanski
Open Innovation House
4 min readJul 26, 2023

--

Głośno i wszędzie pisaliśmy o tym, że scoutujemy startupy dla Grupy TAURON. Dość nie dawno zakończyliśmy pracę nad pierwszym batchem i z chęcią podzielimy się z Wami garścią statystyk. Przed nami jeszcze trzy batche — o nich też na pewno będziemy pisać.

Czym jest scouting?

O tym napisaliśmy już kiedyś szeroki tekst. Nie chcemy się powtarzać. Odsyłamy Cię do tekstu jeżeli chcesz znać nasze zrozumienie tego terminu (o scoutingu). Jeżeli ten termin nie budzi w Tobie wątpliwości to od razu przeskocz do kolejnego akapitu.

Jak scoutowaliśmy?

W tym projekcie zrobiliśmy wszystko zgodnie z naszym podręcznikiem scouta. To znaczy:

  • przede wszystkim zaangażowaliśmy świetnych ekspertów ds. innowacji; scouting wbrew powszechnym wyborażeniom nie jest zadaniem dla adepta innowacji, ale raczej dla doświadczonego eksperta — prócz Łukasz Cieśla i Marcin Szymanski w scouting zaangażowany był również do samego początku Dariusz Bembenek (linkedin)
  • wspólnie z Grupą TAURON zbudowaliśmy solidy brief scoutingu (przeczytaj jak budujemy brief scoutingu), który sprawił, że wszyscy mieliśmy takie samo zrozumienie potrzeb i zakresu scoutingu,
  • przejrzeliśmy naszą wewnętrzną bazę startupów (w niej znajduje się przeszło 10.000 startupów!), tutaj nie zrobiliśmy błędu — dziesięć tysięcy startupów!
  • z bliska przyjrzeliśmy się kilku evntom startupowym (Infoshare, Wolves Summit, European Startup Days,…), aby w ich epicentrum rozeznać, czy powstają nowe spółki w interesującym nasz obszarze,
  • ba! współorganizowaliśmy nawet nasz własny startupowy meetup, wyszło naprawdę dobrze! na pewno będziemy organizować kolejne!
  • przejrzeliśmy jakie startupy rozwijane są w programach innowacji (platformy startowe, miejsce programy Innowacji, korporacyjne programy innowacji, programy innowacji sponsorowane przez komisję europejską,…),
  • uruchomiliśmy nasz network, aby dać znam zaprzyjaźnionym innowatorom oraz instytucjom, że szukamy startupów, że mogą je nam polecić lub polecić im zgłoszenie się do nas,
  • odpaliliśmy nasze social media (dzięki jeżeli komentowaliście lub klikaliście!), skorzystaliśmy również z partnerskich kanałów komunikacji (czapki z głów przed tymi, którzy nam pomogli!), również ze wsparcia medialnego!

Ile projektów wyscoutowaliśmy?

Najpierw wypada zarysować kontekst tego projektu.

Dla nas scouting to program innowacji. Tak samo jak programem innowacji nazwiemy hackathon, inkubację, akcelerację,… Myślimy o nim szerzej niż o zwykłym zadaniu znalezienia ciekawych startupów, bo znalezienie ciekawych startupów to na dobrą sprawę dopiero początek. Nawet jeżeli w tym konkretnym przypadku nasza odpowiedzialność faktycznie kończyła się na znalezieniu startupów, to i tak działania scoutingowe projektowaliśmy tak, aby Grupa TAURON miała z nich maksimum korzyści w przyszłości!

Nasz klient — Grupa TAURON narzuciła nam kryteria wejściowe. I super. Chwała im za to. Aby znaleźć rozwiązania, z których będzie zadowolony klient musimy znać jego oczekiwania. Nie znając oczekiwań bardzo trudno będzie je zaspokoić. Tym razem: mieliśmy szukać tylko takich startupów, które na rynku pojawiły się nie wcześniej niż 5 lat temu i od tego czasu nie zbudowały jeszcze komercyjnego produktu. Albo inaczej — szukać mieliśmy projektów early stage.

Obszary scoutownia wyznaczała nam Strategiczna Agenda Badawcza Grupy TAURON. W świecie innowacji potocznie nazwalibyśmy ją strategią innowacji. W przypadku Grupy TAURON mówimy o świetnym opisie celów i wyzwań w obszarze innowacji, które wcześniej zostały skonsultowane z poszczególnymi jednostkami biznesowymi, a później zatwierdzone przez zarząd. Brawa dla wszystkich firm, które posiadają strategię innowacji! W szczególności dla tych, które w realizacji jej założeń widzą miejsce dla startupów.

Mimo tego, ze już na starcie znaliśmy strategię innowacji to i tak wspólnie z dziedzinowymi ekspertami chcieliśmy uczynić ją jeszcze bardziej konkretną. Wszystko po to, aby do startupów pójść z czymś co w żargonie nazwalibyśmy innovation challenge. Właśnie dlatego jeszcze przed startem właściwego scoutingu wspólnie z przedstawicielami biznesu oraz innowacji Grupy TAURON zamknęliśmy się na 3/4 dnia w sali konferencyjnej, aby pracując ręka w rękę wspólnie uszczegółowić obszar poszukiwań.

Tak powstała lista wyzwań w obszarze wsparcia i zadowolenia klienta:

#1| Nowe obszary rozwojowe

#2| Digitalizacja, automatyzacja, personalizacja

#3| Zrozumienie danych, trendów i potrzeb Klienta

#4| Wielokanałowość

#5| Pozytywne doświadczenie Klienta

#6| Zapewnienie płynnej i szybkiej obsługi Klientów

#7| Doradztwo dla Klienta B2C i B2B

#8| Rozwój aplikacji mobilnej dla Klienta

#9| Usprawnienie obsługi formalno-prawnej

To właśnie tych obszarach poszukiwaliśmy startupów dla Grupy TAURON. Teraz możemy zacząć pisać o liczbach. Bez znajomości kontekstu ich przytaczanie miałoby umiarkowany sens.

No dobra! To ile startupów znaleźliście?

260. W przeważającej większości polskich startupów. Tak, tak! Tutaj nie ma błędu 260. Niektóre faktycznie znaleźliśmy sami, inne zostały nam polecone, jeszcze inne zgłosiły się do nas bezpośrednio. Sialiśmy szeroko, więc zapracowaliśmy na obfite zbiory. Oczywiście nie wszystkie spółki chcieliśmy polecać Grupie TAURON. Chcieliśmy polecić tylko te, co do których mieliśmy przekonanie, że spełniają wszystkie kryteria wejściowe oraz, że faktycznie wprost pasują do jednego z dziewięciu wyzwań.

Po tym pierwszym filtrowaniu na liście zostało 123 projekty. Każdy z nich odpowiadał na jedno z dziewięciu wyzwań, każda spółka była młodsza niż 5 lat, każdy startup ciągle pracował jeszcze nad swoim produktem. Z taką listą wróciliśmy do Grupy TAURON. Jej ekspertki i eksperci ograniczyli ją do tych projektów, które interesowały ich najbardziej.

W kolejnym kroku weszliśmy w bezpośrednie interakcje z kilkudziesięcioma projektami wskazanymi przez Grupę TAURON, aby o startupach i ich potencjale na współpracę z Grupą TAURON dowiedzieć się jeszcze więcej. W ten sposób listę 260 startupów na starcie zawęziliśmy ostatecznie do 22 projektów. Stara prawda znowu się potwierdziła. Aby mieć dobre pomysły, trzeba mieć najpierw dużo pomysłów.

Open Innovation House potrafi w scouting!

Co stanie się z projektami, które znalazły się na krótkiej liście?

Wszystkim 22 startupom życzymy zrewolucjonizowana branży energetycznej we współpracy z Grupą TAURON. Za wszystkie 22 projekty trzymamy kciuki! To co się z nimi wydarzy nie zależy już od nas, lecz od ekspertek i ekspertów Grupy TAURON. Uchylimy małego rąbka tajemnicy. Wszystkie projekty, które znalazły się na krótkiej liście otrzymały zaproszenie na spotkanie z osobami odpowiedzialnymi za rozwój innowacji w Grupie TAURON, również z przedstawicielami biznesu. Jakie dokładnie są rezultaty tego spotkania? O tym nie chcemy mówić, to zostawimy już zainteresowanym stronom. W odpowiednim momencie na pewno same się tym pochwalą!

Potrafimy w scouting!

Nie przestajemy scoutować dla Grupy TAURON, ale możemy scoutować również dla Ciebie. Odezwij się do Łukasz Cieśla lub Marcin Szymanski, napisz do nas maila. Zróbmy świetny program innowacji razem.

--

--